Kerítésjog – lehetséges algoritmusok a telekhatáron álló kerítések tulajdonjogi kérdéseinek megválaszolására
Mi a teendő, ha szeretnénk kerítést építeni a kertünk köré vagy éppen felújítanánk, de nem tudjuk, hogy mely részei tartoznak valóban a mi telkünkhöz? Az OTÉK (253/1997. Korm. rendelet) szabályozza, hogy a telkeket elválasztó kerítések mely szakaszai tartoznak az egyes szomszédokhoz. Azonban könnyen találkozhatunk olyan telkekkel, melyek helyzetére a jelenlegi szabályok nem adnak egyértelmű megoldást, vagy az egyáltalán nem értelmezhető rajtuk.
Dolgozatomban olyan algoritmusokat vizsgálok, melyek erre a problémára adhatnak megoldást. Az algoritmusokat több szempont alapján értékelem ki, ilyenek például az igazságosság, gazdaságosság vagy az érzékenység a telekfelosztásban bekövetkező kisebb változtatásokra. Az algoritmusok segítségével nincs szükség nagy mennyiségű térképadat tárolására, mint ahogy azt láthatjuk egyes külföldi példák esetében, emellett bármikor alkalmazhatóak az éppen kérdéses telekhálón építési, felújítási, vagy tulajdonjogi kérdések megválaszolására.
A későbbiekben szeretném az algoritmusokat automatizálni, hogy azok gyorsan, akár városméretű telekstruktúrák esetén is alkalmazhatóak legyenek.
[1] 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről
[2] Nicolas Sanchez and Jeffrey B. Nugent: Fence Laws vs. Herd Laws: A Nineteenth-Century Kansas Paradox. Land Economics [Online] (Vol. 76) 2000, No.4. pp. 518-533. https://doi.org/10.2307/3146950 [2023.09.29.]